طب مکمل

طب مکمل یا Alternative Medicine به کلیه روش های درمانی ( به جز پزشکی رایج) که در نقاط مختلف دنیا رواج دارد و برای انواع بیماری ها و مشکلات استفاده می‌شود، گفته می‌شود.

 

از نظر سازمان بهداشت جهانی شامل نود رشته می‌شود که برای مثال می‌توان به نمونه هایی اشاره کرد:

طب هومیوپاتی – HOMEOPATHY ( پر استقبال ترین روش درمانی بعد از پزشکی رایج)

طب سوزنی ACUPANCTURE

طب فشاری ACUPRESSURE

طب سنتی هندوستان (ایورودا)

طب سنتی ایرانی 

 

تقریبا در تمام رشته‌های طب مکمل، کلیه اطلاعات علوم پایه پزشکی مانند آناتومی، فیزیولوژی، بافت شناسی، میکروب شناسی، و… مورد استفاده و استناد می‌باشد. آنچه که در نهایت باعث تمایز رشته‌های طب مکمل از طب رایج می‌شود ، نحوه تشخیص بیماری و روش درمان آن است.

 

پزشکی رایج که روش برتر درمانی در دنیا معرفی شده بود مانند همه علوم قدیمی و جا افتاده، پذیرای علوم جدید نبود و با تعصبی خاص به روشهای درمانی جدید می‌نگریست اما با گذشت زمان و انعطاف و باز خورد مثبت رشته‌های طب مکمل، این بدبینی عقب زده شد، زیرا هر چه بیشتر انسان‌ها از این رو‌ش‌ها برای درمان استفاده می‌کنند، اثرات مثبت این روش‌ها آشکارتر می‌شود و از آنجا که طب مکمل تعصب خاصی نشان نمی‌دهد و هر دو روش طب سنتی و مکمل را با هم توصیه می‌کند، هم در گروه پزشکان و هم بیماران، اطمینان خاطر خاصی ایجاد شده است و همچنان رو به پیشرفت می‌باشد.

 

یکی از وظایفی که «مشاورین هانا» بر خود واجب می‌دانند ایجاد بستری مناسب و قابل اتکا برای اطلاع رسانی نسبت به رشته‌های مختلف طب مکمل می‌باشد که عموم مردم بعد از مطالعه و مشاوره، مناسب‌ترین روش را برای بهبودی انتخاب کنند و صد البته پزشکان مجرب طب مکمل ما با در نظر گرفتن شرایط خاص بیمار، برنامه درمانی مناسب را پیشنهاد می‌دهند و در صورت نیاز او را به پزشکان متخصص ارجاع می‌دهند.